KALPLERİ FETHEDEN FATİH

“İLKEM Haftalık Söyleşi Programları”mızın bu haftaki konuğu İbrahim GÜRBÜZ Hoca Efendi oldu. Mekke’nin Fethi’nin 1389. sene-i devriyesi münasebeti ile gerçekleşen programda GÜRBÜZ Hoca efendi; “Mekke’nin Fethi’nde okunması gereken askeri harekât, strateji vb. olgular değil, Muhammedî yaklaşım, üstün ahlâk ve zekâdır.” sözlerinde bulundu. GÜRBÜZ hoca efendi konuşmasında; “Efendimiz Aleyhisselâm Mekke topraklarına girdikten sonra halka hitaben; ‘Şimdi sizlere ne yapmamı umuyorsunuz?’ diye sormuş, buna karşılık Mekke halkı; ’Sen soylu bir babanın oğlu, asil bir kimsesin. Senden hayır umarız.’ demişlerdi. Oysa Hazreti Peygamber’in, Mekke halkının tümünü kılıçtan geçirme imkân ve gücü vardı. Ama O, bunu yapmadı. O, kendisinden bekleneni yaptı. Mekkelilerin utancı karşısında onlara: ‘Bugün hiçbir şeyden sorguya çekilmeyeceksiniz. Gidiniz, hepiniz hürsünüz.’ buyurarak KALPLERİ FETHEDEN FATİH oldu.
Şerefli ecdadımız Osmanlı da bu yolu takip etmiş ve her daim İ’lây-ı kelimetullâh anlayışının yerleşmesi amacı ile hareket etmiştir. İstanbul’un fethinden önce Bizans halkının ‘Konstantin’de Latin şapkası görmektense Osmanlı sarığı görmeyi yeğleriz.’ anlayışının temelinde de bu ahlâk yatmaktadır.
Bugün karşımıza toprakların fethi gibi bir durum çıkmayabilir. Lâkin aynı “fetih ahlâkı” ile bağışlayıcı, ayıpları örtücü ve de İslâm’ı hakkıyla yaşayan fertler olmamız halinde ‘gönülleri fethetmenin yolu’ her daim bize açık olacaktır. Bizlere düşen fetih’te budur.” ifadelerinde bulundu.
Değerli hocamıza teşrifleri ve hoş sohbeti sebebiyle teşekkür ediyor, Ümmet-i Muhammed’in “Fetih Ruhu” ile yeniden dirilmesini Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz.

17 Mart 2020

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?